Historie střediska

13. 10. 1934

Založení střediska

13. 10. 1934 byl v Otrokovicích bratrem Josefem Šivelem, skautem z Hranic, založen 1.oddíl skautů a poté i 1. oddíl skautek. Spoluzakladatelem se stal učitel Hofman a velkou zásluhu mají i napajedelští skauti. Klubovnu ještě tenkrát neměli žádnou, a tak se scházeli různě – u Englišů v garáži, v dílně obecné školy i jinde. Později bylo dovoleno postavení klubovny na místě dnešního tenisového kurtu.

1938

Budování klubovny

Klubovna se budovala až v roce 1938, ale nedostavěla se. Činnost Junáku se zdárně rozvíjela, mimo běžnou činnost jezdili skauti každý rok na putovní tábor na kolech. Začátkem druhé světové války byla činnost rozpuštěna Němci a klubovna zmizela. Bratr Šivel byl odvezen z továrny gestapem a zrušen byl i oddíl skautů v Kvítkovicích.

1945

Obnovení činnosti

V roce 1945 se opět díky bratru Šivelovi obnovuje činnost a Junák se se svými 850 -900 členy stává nejpočetnější dětskou organizací v Otrokovicích. Několik našich oddílů pracuje i v Kvítkovicích, na Machové a v Tlumačově.

13.10.1946

Otevření klubovny

Od firmy Baťa dostáváme nedohotovenou zděnou budovu u betonárny a za pomoci rodičů a dětí ji zvelebujeme ve skautskou klubovnu. 13.10.1946 je tato slavnostně otevřena.

1948, 1949

Vzestup a pád

V roce 1948 se zakládá Sdružení přátel Junáka. Brzy se svou činností stává Junák dosti majetný. Pak ale přichází rok 1949 a činnost je opět rozpuštěna. Je zabaven majetek za 190 tisíc korun a hotovost 85 tisíc korun. Vše je předáno svazákům.

1968

Obnovení činnosti

V roce 1968 svolává po třetí bratr Šivel své věrné členy za účelem znovuobnovení Junáku v Otrokovicích. Přihlásilo se 17 činovníků a vše začalo od začátku. Registrovat se podařilo 280 členů. Za zbourání a odvoz staré školní jídelny mezi školami dostávají skauti 5000 korun. Ve velmi krátké době, bez další finanční pomoci, jen s nadšením Junáků, se staví klubovna nová, která stála u veslařské loděnice.

1989

Čtvrtý začátek

Po čtvrté probouzí bratr Šivel k životu skautské hnutí v roce 1989. Na zavolání se na Společenský dům dostaví 21 členů. Je zorganizován minikurz pro činovníky od 11.1. do 11.3. 1990 a v březnu se poté představují malou akademií pro spoluobčany, která má obrovský úspěch. Nejvíce starostí ale dělá skautům spor o klubovnu, kterou mezitím získali modeláři a nechtějí ji původním majitelům vrátit. Junáci nemají ani žádný majetek, ani vybavení. Klubovna je nakonec skautům vrácena v hrozném stavu, jsou nutné rekonstrukční práce.

Nové vedení

Vedení střediska je v roce 1990 svěřeno bratru Josefu Karkoškovi. Činnost se tedy opět rozjíždí, oddíly se účastní mnoha závodů, jsou pořádány tábory stálé i putovní.

Povodně na Moravě

V roce 1997 postihly Otrokovice záplavy a voda se nevyhnula ani naší klubovně. Scházeli jsme se tedy v provizorních prostorech bývalých školních dílen ZŠ , mezitím se však stále pracuje na stavbě nové klubovny.

Nové vedení střediska

Vedení oddílů se několikrát mění, odcházejí dlouholetí vedoucí, avšak v roce 2005 jsou změny definitivní. Novým vedoucím se stává bratr Petr Foltýn – Medvěd a je registrováno asi 50 členů.

Stále rosteme

K roku 2023 je u nás zaregistrováno více než 100 skautů a jedeme dál…

Máte zájem dát své dítě do skautu? Kontaktujte vedoucího či vedoucí vybraného oddílu a domluvte se na podrobnostech!