skautIS    Rádcovský rozcestník    Rovernet    Křižovatka    Skaut.cz    www.SkautOtrokovice.org    skautský Blog    Facebook

lord Baden-Powell

22.2.1857- 8.1. 1941

Celým jménem lord Robert Stephenson Smyth Baden Powell z Gilwellu. Narodil se v Londýně jako šestý syn z deseti dětí. Ve dvaceti letech nastoupil jako poručík 13. husarského pluku v Indii. Za své vojenské kariéry se mnohokrát proslavil jako zvěd, nejprve v Indii a posléze i v Africe(Mafeking). Cvičil v této službě nejlepší vojáky a vytvořil z nich elitní jednotku. Označil ji odznakem lilie. K těmto účelům napsal první knihu - Aids for Scouting - Pokyny k službě výzvědné. Po svém návratu do Anglie zjistil, že se tato kniha dostala do povědomí mládeže, která se podle ní začala učit, proto ji v roce 1906 přepracoval dal jí nový název - Scouting for boys - Skauting pro chlapce.
V roce 1907 od 15.7. do 19.8. uskutečnil Baden-Powell první tábor se skupinou chlapců na ostrově Brownsea. Toto datum se považuje za vznik skautingu. V roce 1910 byl požádán anglickým králem aby odstoupil z armády a veškerý volný čas věnoval mládeži-skautingu a byl povýšen do šlechtického stavu.

obraz od Davida Jaggera z roku 1929

B.P.

1907

Scouting for boys I.díl